Color Coated Profile Sheets
Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer color coated profile sheet, metal roofing profile and color profile sheet.
Color Coated Profile Sheet
Approx. Price: Rs 77 / KgGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 0.6 mm |
| Length | 10 ft |
| Material | Galvanised Iron |
| Color | Green |
| Width | 3.5 ft |
| Shape | Rectangular |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usages | For Residential, Commercial, And Industrial Roofing |
Enhance the aesthetic appeal and structural integrity of your roofing with our Profile Sheets. Crafted with precision and durability in mind, these sheets offer a sleek and modern look while providing excellent weather resistance and longevity. Available in various profiles and colors, our Profile Sheets are the perfect choice for residential, commercial, and industrial roofing solutions.
Approx. Price: Rs 80 / KgGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10 ft |
| Thickness Of Sheet | 0.30 mm |
| Color | Green |
| Yield Strength | 250 MPa |
| Width | 2.5 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
Established In 1985, Hasan Trading Company Has Made a Well-Recognized Name As a Manufacturer, Wholesaler and Trader and of Polycarbonate Sheet, Asbestos Cement Sheet and More.
Welcome to Hasan Roofing: Excellence Since 1985 At Hasan Roofing, we don't merely provide roofing solutions; we are architects of shelter, crafting stories of protection and longevity. Established in 1985, Hasan Roofing has been a cornerstone in the roofing industry, offering a diverse array of roofing sheets that stand as a testament to our commitment to excellence.
Our STORY: A Roof Over Decades of Trust
For over three decades, Hasan Roofing has been synonymous with reliability and quality in the roofing business. We take pride in our rich heritage, a legacy built on trust, durability, and innovation. Our journey from inception to the present day has been
Approx. Price: Rs 80 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 0.3 mm |
| Material | Galvanised Iron |
| Length | 10 ft |
| Color | Blue |
| Width | 2.5 ft |
| Surface Treatment | Galvanised |
Establishedq In 1985, Hasan Trading Company Has Made a Well-Recognized Name As a Manufacturer, Wholesaler and Trader and of Polycarbonate Sheet, Asbestos Cement Sheet and More. Welcome to Hasan Roofing: Excellence Since 1985 At Hasan Roofing, we don't merely provide roofing solutions; we are architects of shelter, crafting stories of protection and longevity. Established in 1985, Hasan Roofing has been a cornerstone in the roofing industry, offering a diverse array of roofing sheets that stand as a testament to our commitment to excellence. Our STORY: A Roof Over Decades of Trust For over three decades, Hasan Roofing has been synonymous with reliability and quality in the roofing business. We take pride in our rich heritage, a legacy built on trust, durability, and innovation. Our journey from inception to the present day has been