Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Color | Multicolor |
| Shape | Rectangular |
| Surface Treatment | Polished |
| Density | High |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Materials | FRP |
| Usage/Application | Ideal For Both Residential And Commercial Applications |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Feet |
| Thickness | 7 mm |
| Color | Green |
| Shape | Rectangular |
| Surface Treatment | Polished |
| Density | High |
| Materials | FRP |
| Usage/Application | Ideal For Both Residential And Commercial Applications |
Product Details:
| Pattern | Profile |
| Material | Ceramic |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
For over three decades, Hasan Roofing has been synonymous with reliability and quality in the roofing business. We take pride in our rich heritage, a legacy built on trust, durability, and innovation. Our journey from inception to the present day has been marked by an unwavering dedication to providing roofing solutions that meet industry standards and set them.
Product Details:
| Thickness | 0.45 mm |
| Length | 10 ft |
| Material | Fiberglass |
| Width | 3.5 ft |
| Surface Treatment | Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Shape | Rectangular |
For over three decades, Hasan Roofing has been synonymous with reliability and quality in the roofing business. We take pride in our rich heritage, a legacy built on trust, durability, and innovation. Our journey from inception to the present day has been marked by an unwavering dedication to providing roofing solutions that meet industry standards and set them.
Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Rectangular |
| Surface Treatment | Embossed |
| Density | High |
| Materials | FRP |
| Design | Printed |