Product Details:
| Material | Aluminium |
| Length | 10 ft |
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Width | 2.5 ft |
| Shape | Rectangular |
| Tensile Stength | 90 MPa |
| Usages | For Diverse Roofing And Cladding Applications |
Product Details:
| Thickness | 0.50 mm |
| Length | 8 ft |
| Material | Aluminium |
| Color | Blue |
| Width | 2 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Shape | Rectangular |
| Usages | For Residential, Commercial, And Industrial Roofing |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Thickness | 0.60 mm |
| Material | GI |
| Length | 8 Feet |
| Width | 2.5 ft |
| Color | Green |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
Product Details:
| Thickness | 0.60 mm |
| Material | Galvanised Iron |
| Length | 8 ft |
| Width | 2 ft |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Galvanized Iron |
| Length | 8 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Width | 3 ft |
| Features | Corrosion Resistant |
| Color | Grey |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Shape | Curved |
| Thickness | 3 mm |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Product Details:
| Thickness | 0.40 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Blue |
| Length | 10 ft |
| Width | 3 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Commercial |
| Shape | Rectangular |
| Is It Rust Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Color Coated |
For over three decades, Hasan Roofing has been synonymous with reliability and quality in the roofing business. We take pride in our rich heritage, a legacy built on trust, durability, and innovation. Our journey from inception to the present day has been marked by an unwavering dedication to providing roofing solutions that meet industry standards and set them.